Známy a nie až tak starý fenomén Carbon Fiber - Karbónové vlákno je v poslednej dobe čoraz viac skloňovaný a to nielen v pope , ale aj v klasickej hudbe. Prečo?
Všetky fámy a demagógie ohľadne vplyvu karbónu na akustické vlastnosti nástrojov sú už konečne za nami. Dá sa povedať, že k vyvráteniu tohto mylného fenoménu medzi hudobníkmi prispeli vývojári sláčikári a nástrojári z celého sveta. A je už dokázané, že karbón či kompozit nielenže neochudobňuje zvuk nástojov, ale dokonca na základe zvolenej výrobnej techológie sú medzi karbon-sklo sláčikmi veľké kvalitatívne rozdiely a môžu predčiť vlastnosťami fernambukové. Viete, že vzniklo dokonca meranie rýchosti reakcie sláčika?
Táto metóda sa volá LUCCHI METER a meria rýchlosť reakcie, t.j. jeho odozvu na podnet, či už ruky, alebo vibrácie struny. Čím vyššia reakcia a vibrácia sláčika, tým získava sláčik iné kvalitatívne vlastnosti-zvukové (volumen), farebné a technické z hľadiska hrania virtuóznych prvkov, t.j. sláčikovej techniky hrania na husliach. Je zrejmé, a toto potvrdili nielen výrobcovia, ale aj mnohí užívatelia (hudobníci-sólisti, orchestrálni hráči), že tak ako sú hráčsko-kvalitatívne rozdiely vo fernambukových sláčikoch, tak isto sú veľké rozdiely v karbón-kompozitných.
Takže demagógovia nás v poslednej dobe čoraz ťažšie presvedčia o tom, že nič nenahradí fernambuk. Mali sme možnosť vyskúšať sláčiky od svetoznámych výrobcov CodaBow, Glasser Bows a aj keď sa to ťažko píše, nakoľko sme boli v tábore zarytých odporcov karbónových a kompozitných sláčikov, musíme s dlhým nosom priznať, že pravda je iná. Možno to bude vyzerať od nás ako marketingový ťah, ale zistili sme, že nie je rozdiel medzi karbónom a fernambukom tak, ako sme si to mysleli. Sú rozdiely aj medzi karbónovými slákmi, ale tak isto aj medzi fernambukovými slákmi. Nemusíte nám veriť, ale v prípade Vášho záujmu si môžete tieto super sláky u nás vyskúšať, alebo po dodržaní našich kondícií aj zobrať na vyskúšanie na niekoľko dní. Samozrejme nikto nevie naisto, čo ukáže budúcnosť vo využití karbónu a skla v hudobnom priemysle, či karbón nahradí definitívne fernambuk, alebo nie. Ale každý, kto apoň trocha pričuchol k tejto problematike už určite počul o napr. embargu na ťažbu dreva Pernambuco (fernambuk) v Brazílskych lesoch.
Na záver je jasné už teraz, že fámy ohladne karbónu a skla sú už len fámy. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť, ale chceme Vás pozvať, aby ste si vyskúšali u nás tieto super sláky, lebo sme tu pre Vás a Vaše potreby, ForYou & StrunyOnline.eu.